Haber

Berlin: Ankara’nın suçlamalarını reddediyoruz

Ankara’dan gelen açıklamalara ilişkin Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisini bakanlığa çağırdı.

Görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, “Federal Hükümetin, Türk hükümetinin Almanya’da ifade ve basın özgürlüğü ile yargıya ilişkin suçlamalarını kararlılıkla reddettiği (Türkiye Büyükelçisine) iletildi” denildi. Konuyla ilgili açıklama Dışişleri Bakanlığı’nın sosyal medya hesabı üzerinden yapıldı.

TÜRK YABANCILAR ALMAN BÜYÜKELÇİSİNİ GÖRDÜ

Alman polisinin Sabah Gazetesi Frankfurt Bürosu temsilcilerinin evlerine düzenlediği operasyon sonrası Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Almanya’nın Ankara Büyükelçisini bakanlığa çağırmıştı.

Açıklamada, bunun ‘Türk basınına yönelik bir taciz ve gözdağı eylemi’ olduğu belirtilerek, “Bu menfur eylemi şiddetle kınıyoruz” denildi. Bakanlık, “Basın ve ifade özgürlüğünü tüm dünyaya öğretmeyi amaçlayan Almanya’nın özgür basına yönelik bu eylemi, onun çifte standart yaklaşımını ortaya koymaktadır” dedi. Büyükelçiye de iletildi.”

Ne oldu?

17 Mayıs’ta Sabah gazetesi ile A Haber Almanya Temsilcisi İsmail Erel ve Sabah Avrupa Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Cemil Albay’ın evlerine polis baskın düzenledi. Soruşturmayı yürüten Darmstadt Savcılığı, ‘kişisel verilerin tehlikeli bir şekilde yayılması’ şüphesiyle başlatılan soruşturma kapsamında konutlarda arama yapıldığını duyurdu.

Savcılığın verdiği bilgiye göre, aramada ‘veri saklama araçları ve diğer delil teşkil eden unsurlar’ ele geçirildi. Söz konusu iki kişinin kriminal tedbirlerin tamamlanmasının ardından serbest bırakıldığını açıklayan savcılık, soruşturmanın devam ettiğini duyurdu.

Savcılık: TUTUKLAMA İŞLEMİ YAPILMADI

Savcılık, Alman haber ajansı dpa’ya yaptığı açıklamada, söz konusu gazeteciler hakkında herhangi bir gözaltı süreci bulunmadığını belirtti. Alman Ceza Kanunu’nun 126. maddesine göre ‘kişisel verilerin tehlikeli bir şekilde yayılması’ suç teşkil ediyor.

Sabah gazetesi konuyla ilgili yaptığı haberde, soruşturma gerekçesinin Gülen örgütü üyesi olduğu iddia edilen Cevheri Güven’in şikayeti olduğunu bildirdi. Konuyla ilgili açıklama yapan A Haber Yayın Koordinatörü Orhan Sali, gazetecilere hiçbir uyarı ve ihbarda bulunulmadan gözaltına alındığını belirterek, bunun ‘medya için inanılmaz bir durum’ olduğunu söyledi.

Almanya’da yaşayan Cevheri Güven de Twitter hesabından soruşturmanın kendi şikayeti üzerine başlatıldığını doğruladı. Sabah gazetesinin ev adresini vererek ‘saldırganları alenen yönlendirdiğini’ belirten Güven, “Ahaberde evimin iç krokisi anlatılıyor. 2000’li yıllarda adresleri açıklanan azınlık mensuplarının sürecinden bu bilinen bir yol. ve ‘fanatikler’ tarafından öldürüldü. Umarım her şey gönlünüzce sonlanır’ dedi. (DW Turkish)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu