Haber

Dünyayı karıştıran tez: Belaruslu Bakan, Putin ile görüştükten sonra intihar etti

Beyaz Rusya’nın uzun süredir görev yapan 64 yaşındaki Dışişleri Bakanı Vladimir Makei’nin 26 Kasım’da aniden hayatını kaybettiği açıklandı. Makei’nin ölüm nedeninin kalp krizi olduğu belirtildi. Makei’nin ölümüyle ilgili yeni iddialar ortaya atılırken, eski bakanın Rus yetkililerle görüştükten sonra intihar ettiği iddia ediliyor.

Beyaz Rusya’nın uzun süredir görev yapan 64 yaşındaki Dışişleri Bakanı Vladimir Makei’nin 26 Kasım’da aniden hayatını kaybettiği açıklandı. Makei’nin ölüm nedeninin kalp krizi olduğu belirtildi.

Belarus medya kuruluşu Nasha Niva’nın birbiriyle ilgisiz dört kaynağa dayandırdığı haberine göre Makei, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ermenistan’daki yetkilileriyle yaptığı görüşmeden döndükten birkaç gün sonra intihar ederek öldü.

BATI İLE İLİŞKİLERİ GÜÇLENDİRME PLANI

New York Post’un aktardığı habere göre Belarus lideri Lukashenko, 2012’den beri görevde olan ve Batı ile bağları güçlendirmeyi hedefleyen Makei’nin yerini almayı hedefliyordu ancak bunun Moskova’nın emriyle olup olmadığı belli değil.

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan Makei’nin bir meslektaşı, “Son zamanlarda Lukashenko’dan kişisel ilgi görmüyor. yüksek makamlara geldikten sonra.”

Gazete, Makei’nin ölümünden 7 ay önce söylediği sözleri hatırlattı, “Kimin söylediğini hatırlamıyorum ama idam edilecekseniz vatana ihanettense sadakatten idam edilmek daha iyidir.”

Yahoo News Pazartesi günü sızan bir iç strateji belgesine atıfta bulunarak, Makei’nin intihar haberinin, Rusya’nın 2030 yılına kadar sadık bir müttefiki olan Beyaz Rusya’yı ele geçirmeyi planladığını söyleyen bir haberin hemen ardından geldiğini bildirdi.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın ABD başkanı Michael Carpenter, habere şunları söyledi: “Rusya’nın Beyaz Rusya’daki hedefleri Ukrayna ile aynı. birleşme.”

Lukashenko, 29 Kasım’da Makei’nin cenazesine katıldı, ancak Moskova, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’u Kremlin’i temsil etmesi için göndermedi.

Makei’nin ölümü sırasındaki diğer haberlerde, Ermenistan’daki Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü zirvesinde tanıştığı Ruslar tarafından zehirlenmiş olabileceği iddia edilmişti. Muhalefet aktivisti Leonid Nevzlin, Makei’nin “FSB’ye ait özel bir laboratuvarda geliştirilen bir zehirle zehirlenerek öldüğünü” iddia etti. “Rus özel servislerine yakın” kaynaklara atıfta bulunan Nevzlin, zehrin etkilerinin kalp krizi, felç veya kalp yetmezliğine benzer olduğunu öne sürdü.

Belarus, Makei’nin kalp krizi geçirdiğini söylemek dışında ölümüyle ilgili tüm ayrıntıları açıklamayı reddetti.

Bağımsız bir siyasi analist olan Artyom Shraibman, “Makei, Lukashenko’ya Kremlin ile manevra ve müzakere için biraz alan vererek Batı ile diyalog için fırsat penceresini açık tuttu. Makei, Batı yanlısı ana ses olarak ün kazandı. Belarus hükümeti, bu nedenle ölümü çok sayıda komplo teorisine yol açtı. Bu şaşırtıcı değil” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu