Ekonomi

AB, daha geniş etki için Microsoft’un yapay zeka ekibi işe alımını izliyor

Avrupa Birliği antitröst şefi Margrethe Vestager, Microsoft (NASDAQ:MSFT)’un kısa bir süre önce yapay zeka girişimi Inflection’ın kurucu ortakları da dahil olmak üzere neredeyse tüm ekibini işe almasına dikkat çekti. Microsoft geçtiğimiz ay Microsoft AI adında yeni bir bölüm oluşturarak Inflection’ın kurucu ortakları Mustafa Süleyman ve Karen Simonyan ile birlikte girişimin 70 kişilik ekibinin çoğunu bünyesine kattı.

Bu hamle, Microsoft’un şirketi doğrudan satın almak yerine yetenek ve teknolojiyi transfer ederek geleneksel satın almalarla ilişkilendirilen yasal denetimden kaçtığını savunan rakiplerin eleştirilerine neden oldu.

Vestager durumu kabul ederek, işe alım çılgınlığının birleşme düzenlemeleri kapsamına girmese de AB düzenleyicilerinin radarında olduğunu belirtti. Vestager Çarşamba günü gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bu gözümüzün üzerinde olduğu türden bir şey ama dediğiniz gibi bu bir birleşme olmadığı için birleşme kurallarına takılmıyor” dedi.

AB’nin antitröst şefi ayrıca konunun soruşturulması ya da reddedilmesi yönünde bir karar alınmadığını belirtti. Bununla birlikte, bu tür işe alım uygulamalarının yaygınlaşması ve rekabeti koruyan birleşme kurallarını atlatıyor gibi görünmesi halinde harekete geçmeye istekli olduğunu belirtti. Vestager, “Elbette bazı şeyler bir eğilim haline gelirse ve bu eğilim rekabeti korumak için konulmuş olan birleşme kurallarının etrafından dolaşan bir şey gibi görünürse, elbette bu yeniden düzenlenebilir ve sonunda düzeltilebilir” dedi.

Microsoft konuyla ilgili yorum yapmadı.

Bu inceleme, teknoloji devinin yapay zeka yeteneklerini güçlendirmeye devam ettiği ve pazarda adil rekabetin korunmasıyla ilgilenen düzenleyici kurumlar tarafından yakından izlenen bir hamle olduğu için yapılıyor. Microsoft ya da diğer şirketler tarafından gerçekleştirilen bu yetenek edinme modeli bir trend haline gelirse, rekabetin bu tür geleneksel olmayan iş stratejileri tarafından tehlikeye atılmamasını sağlamak için düzenleyici eylemlere yol açabilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu